Epson LX-350 9-pin 357 Cps Dot Matrix Printer C11CC24031
  • Home
  • Products
R4 099.00
  • Functions:
  • Category:Dot Matrix Printers
Quantity
Info Product
Category:
Description
A very economical printer to run, the LX-350 helps save money with its high ribbon yield of 4 million characters and its low power consumption. Using just 1.1W in sleep mode and 27W when powered on, the LX-350 is qualified by ENERGY STAR for its excellent energy efficiency.
Specifications
Product: Epson LX-350.
Maximum print speed: 357 cps
Maximum resolution: 240 x 144 DPI
Maximum print speed (draft): 312 cps
Maximum print size: A4 (210 x 297 mm)