ASUS ProArt PA27UCX-K 27-inch 3840 x 2160p UHD 4K 16:9 60Hz 4ms LED IPS Professional Monitor 90LM04NC-B01370
Description
Key Features
- 27-inch Mini LED Backlight with 4K HDR, 576 zones local dimming
- USB-C supports signal, data transfer and Power Delivery provides up to 60W of power to external devices
- X-rite i1 Display Pro included
Features
Master Your HDR Workflow
Excellent Colour and Contrast from Any Viewing Angle
World’s 1st 27-inch 4K Monitor with Mini LED Backlight
ASUS Smart HDR Technology
The World’s 1st 27-inch 4K Monitor to Support Dolby Vision™
Multiple PQ Curves
Transform Your Viewing Experience
The Most Flexible Hardware Calibration
Ergonomic Design
Technical Specification
Product: ASUS ProArt PA27UCX-K
Display diagonal: 68.6 cm (27″)
Display resolution: 3840 x 2160 pixels @ 60 Hz
HD type: 4K Ultra HD
Backlight Type: Mini-LED
Panel Type: IPS
Response time: 4ms (GTG)
Native aspect ratio: 16:9
Contrast Ratio (Typ.): 1000:1
Brightness (HDR, Peak): 1000 cd/m2
Brightness (Typ.): 300cd/m2
HDR (High Dynamic Range) Support: HDR10
Colour Adjustment: 6-axis adjustment (R,G,B,C,M,Y)
Viewing angle, horizontal: 178°
Viewing angle, vertical: 178°
Display Surface: Non-glare
Speaker: 2x 2W
Tilt: +23° ~ -5°
Swivel: +60° ~ -60°
Pivot: +90° ~ -90°
Height Adjustment: 120mm
Ambient Light Sensor: Yes
VESA Wall Mounting: 100 x 100mm
Product colour: Black
Weight: 11.5 kg
Warranty: 3-Year Carry-in
Ports and Slots
- 1x USB-C x 1 (DP Alt Mode, 90W Power Delivery)